Gmina Węgierska Górka jest doskonałą bazą wypadową do rozmaitych wycieczek górskich o różnym stopniu zaawansowania.

Możemy udać się w piękne miejsca, podziwiać krajobrazy i cieszyć się bliskim spotkaniem z naturą 🙂

Polecamy kilka miejsc:

HALA BORACZA – SCHRONISKO PTTK

Hala pasterska położona w Beskidzie Żywieckim w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki, pomiędzy szczytem Prusowa (1010 m) a wierzchołkiem 998 m na północno-zachodnim grzbiecie Radykalnego Wierchu. Hala zajmuje siodło tej przełęczy, opada też dość nisko w północno-wschodnim kierunku do doliny Żabniczanki i w zachodnim do doliny Milowskiego Potoku.

Na hali znajduje się niewielkie osiedle należące administracyjnie do Żabnicy oraz schronisko PTTK na Hali Boraczej. Zostało wybudowane w 1928 przez żydowską organizację sportową „Makkabi”. Odbudowane w 1932 po pożarze (według innej wersji wybudowano nowy obiekt, gdyż stary był za mały), w okresie okupacji częściowo splądrowane przez Niemców, następnie opuszczone. Od 1946 ponownie udostępnione turystom. W latach 1968-1970 przeszło generalny remont. Jesienią 2008 r. elewacja schroniska została wymieniona na drewnianą.

Najprostszą i najkrótszą drogą, prowadzącą na Halę Boraczą (ok 1h) jest szlak Czarny ze Skałki w Żabnicy. Dojazd z Hotelu do Żabnicy to ok. 15 minut samochodem.

Wycieczka na Halę Boraczą to jedna ze spokojnych i łatwych tras Beskidu Żywieckiego. Możemy tutaj napawać się pięknem regionu, oraz skorzystać z gościnności schroniska, a przede wszystkim ulżyć podniebieniu: skosztować wielkich i pysznych jagodzianek, z których to schronisko słynie. Ponieważ jest to jedno z najniżej położonych schronisk, a dojazd do niego samochodem nie stanowi większego problemu dla miejscowej ludności, odbywają się tam liczne imprezy o tematyce górskiej: Wierchowe granie, akcja „Moje silne drzewo”, Bieg Gazdy, Święto konia turystycznego, Hubertus (impreza kół łowieckich) oraz wiele innych ciekawych imprez regionalnych.

Hala Boracza to również jeden z lepszych punktów wypadowych w okoliczne pasma górskie, takie jak: Romanka, Lipowska, Rysianka, Redykalny Wierch, Pilsko.

Trudniejsze i dłuższe warianty trasy na Boraczą:

 1. Długość całej trasy i czas przejścia: 19,2 km / 5h 45 min
  Początek trasy : Hotel “Zacisze”
  Koniec trasy: Hotel “Zacisze”
  Wejście: szlak (40 min) + szlak (2 h 30 min) |
  Zejście: szlak (2 h) +szlak (35 min)
 2. Długość całej trasy i czas przejścia: 16,5 km / 5 h 05 min
  Początek trasy : Milówka
  Koniec trasy: Hotel “Zacisze”
  Wejście: szlak (2 h 30 min)
  Zejście: szlak (2 h) +szlak (35 min)

 


RYSIANKA (1 322 m.n.p.m)

Szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Rysianka jest zwornikiem dla trzech grzbietów. Grzbietem południowo-wschodnim, poprzez nienazwaną przełęcz łączy się z Trzema Kopcami w Grupie Pilska, poprzez przełęcz Pawlusia odbiega od niej grzbiet Romanki, a w południowo-zachodnim biegnie grzbiet do Redykalnego Wierchu. Mająca trzy grzbiety Rysianka wznosi się więc nad trzema dolinami potoków: Żabniczanka, Bystra i Sopotnia.

Przed wejściem na szczyt mijamy dwie polany: hala Koziorka (tuż pod szczytem od strony północnej) oraz hala Rysianka (duża i widowiskowa, tuż pod wierzchołkiem)

To właśnie na Hali Rysianka możemy odwiedzić schronisko PTTK, posilić się i odpocząć podziwiając piękne widoki.

Link do schroniska:
http://www.rysianka.vot.pl/rysianka/web/index.php

Wiosną na rozległej hali możemy spotkać kwitną krokusy.
Wytrwali miłośnicy przyrody spotkają tutaj również wiele innych rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Proponowane warianty tras:

Na początku została przedstawiona mapka, skąd oraz jakimi szlakami można się udać na Rysiankę (kilka opcji), nasza propozycje:

Węgierska Górka – Abrahamów – hala Słowianka – hala Pawlusia – schronisko PTTK na Hali Rysiance – czas przejścia ok 5,5h (ok 16 km)

Można również dojechać do Żabnicy Skałki i stamtąd udać się na Halę Boraczą następnie na Rysiankę i wrócić tą samą trasą – czas przejścia ok 5 h (ok. 14 km) + powrót do Węgierskiej Górki

Milówka (wyjście) – schronisko PTTK na Hali Boraczej – Lipowski Wierch – schronisko PTTK na Hali Rysiance – Żabnica-Skałka – czas przejścia ok 5,5h (ok. 14 km) + (dojazd lub dojście do Węgierskiej Górki)

 

HALA LIPOWSKA (1 324 M.N.P.M.)

Rozległa polana na południowo-wschodnim stoku Lipowskiego Wierchu, na obszarze Żywieckiego Parku Krajobrazowego.

Kiedyś użytkowana pastersko, stąd tradycyjna nazwa „hali”, niemająca jednak nic wspólnego z halą jako piętrem roślinnym w górach. Poniżej dolnego, południowo-wschodniego krańca Hali Lipowskiej znajduje się druga, przylegająca do niej polana – Toczysko. Obecnie obydwie te polany obejmuje się wspólną nazwą Hala Lipowska.

Z polany podziwiać możemy doskonałe widoki, między innymi Tatr, Małej Fatry oraz Beskidu Żywieckiego.

Na Hali znajduje się schronisko PTTK (1 290 m.n.p.m), idealne na przerwę w trasie i wypoczynek. Wybudowane zostało w latach 30tych XX wieku.

Proponowane trasy:

Z Hali Boraczej: 2h ↓ 1,30h / dojazd do Żabnicy (ok 15 min) oraz wejście na Halę Boraczą ok 1h

Z Rajczy przez Halę Redykalną: 3,20h ↓ 2,50h / dojazd do Rajczy ok 20 min

Z Hali Rysianki: 0,15h, ↓ 0,15h

 

SŁOWIANKA (856M.N.P.M)

Doskonałe miejsce wypadowe. Słowianka to wprost wymarzone miejsce dla ludzi w każdym wieku, z pięknymi widokami i łatwą trasą.
Schronisko malowniczo położone w Beskidzie Żywieckim na Hali “Słowianka” z którego rozpościera się widok na Masyw Romanki. W otoczeniu lasy świerkowo – bukowo – jodłowe z runem leśnym bogatym w wiele gatunków roślin.
Ciekawy, górski krajobraz, bujna roślinność, czynią tę najbardziej dziewiczą okolicę doskonałym miejscem wypoczynku. Słowianka leży na splocie wytyczonych górskich tras rowerowych. Jest to miejsce widokowe z niepowtarzalną panoramą na Romankę, Halę Pawlusią i Rysiankę.

Ze Słowianki można zaplanować dalsze wycieczki, ponieważ jest doskonałym węzłem łączonymi różne trasy górskie 🙂

 • Romanka (1366 m n.p.m.) ok. 1,5 godz.
 • Rysianka (1322 m n.p.m.) ok. 2,25 godz.
 • Lipowska (1324 m n.p.m.) ok. 2,5 godz.
 • Trzy Kopce (1216 m n.p.m.) ok. 3 godz.
 • Pilsko (1557 m n.p.m.) ok.4,5 godz.
 • Hala Boracza ok. 1,5 godz.
 • Żabnica Skałka ok. 45 min.
 • Węgierska Górka ok. 2 godz.

Proponowane trasy:

czarny: Żabnica Skałka – Hala Słowianka (wejście ok 1,15 h) + zejście lub dalej Stacja Turystyczna Słowianka – Hala Słowianka – Hala Majerkowa – Romanka: 2,5h szlak:

czerwony: Węgierska Górka – Abrahamów – hala Słowianka – hala Pawlusia – Hala Rysianka (Główny Szlak Beskidzki)

szlak rowerowy: Żabnica – hala Słowianka – Cięcina – Żabnica.

Link do stacji turystycznej:
http://www.slowianka.beskidy.info.pl/

Słowianka

Romanka

 

SKRZYCZNE – SCHRONISKO PTTK (1 257m.n.p.m.)

Najwyższy szczyt w grupie górskiej Beskidu Śląskiego w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich w Polsce. Jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Skrzyczne należy do Korony Gór Polski.

Skrzyczne wznosi się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry, odgałęziającym się od głównego pnia pasma w Malinowskiej Skale. Ramię to, które właściwie tworzy masyw Skrzycznego i Małego Skrzycznego, oddziela dolinę górnego toku Żylicy od Kotliny Żywieckiej.

Na szczycie Skrzycznego znajduje się zbudowane w 1933 roku schronisko PTTK oraz najbardziej charakterystyczny obiekt jakim jest 87-metrowy, biało-czerwony nadajnik RTV widoczna z wielu kilometrów. Jeden z nielicznych obiektów nadawczych w Polsce położonych na tak dużej wysokości.

Jest również basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, strzelnica (łuk, wiatrówka) i boisko. Można tam wjechać dwuodcinkowym wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku.

Na zboczach Skrzycznego znajduje się ponad 20 jaskiń. Największą jest Jaskinia Pajęcza, położona w rejonie hali Jaworzyna na wysokości ok. 1075 m n.p.m. Długość jej korytarzy wynosi 61 m. W zimie na Skrzycznem działa również jeden z największych i najpopularniejszych w Polsce kompleksów narciarskich. W jego skład wchodzą liczne trasy zjazdowe (w tym trasa FIS), wyciągi orczykowe oraz trasy narciarstwa biegowego. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i zebrać się w sobie aby na własne oczy odkryć piękno i uroki pobliskiego masywu Skrzycznego.

Wycieczka na Skrzyczne to niewątpliwie Szczyt zachęcający każdego turystę. Turystę z kondycją słabą, dobrą jak też dla prawdziwych piechurów.

Ciekawostka:
Nazwa góry (Skrzyczne lub Skrzecznia) ma pochodzić od skrzeczenia żab, które w wielkiej ilości zamieszkiwały staw, kiedyś istniejący podobno w kotle (rzekomo polodowcowym) między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.

Proponowane warianty trasy:

1. Długość całej trasy i czas przejścia: 3,70 km / 1 h 30 min + (wjazd kolejką)

Początek trasy : Szczyrk ul.Myśliwska (kolej linowa Centralnego Ośrodka Sportu)
Koniec trasy: Szczyrk ul.Beskidzka/Myśliwska /Górska (przy Starej Karczmie)
Wejście: kolejka krzesełkowa
Zejście: szlak (30 min) + szlak (1 h)
Uwaga: Podczas powrotu przy dojściu do ul.Uzdrowiskowej zostawiamy szlak niebieski i kierujemy się lewo w kierunku kolejki krzesełkowej (naszego pojazdu), to odcinek 350 m
(ok 4 min marszu).

2. Długość całej trasy i czas przejścia: 9,6 km / 3 h 45 min

Początek trasy : Szczyrk ul.Beskidzka/Myśliwska /Górska (przy Starej Karczmie)
Koniec trasy: Szczyrk ul.Beskidzka/Myśliwska /Górska (przy Starej Karczmie)
Wejście: szlak 1 h 30 min + szlak 45 min
Zejście: szlak (30 min) + szlak (20 min) + szlak (40 min)

3. Długość całej trasy i czas przejścia: 38,4 km / 12 h 40 min

Początek trasy : ul.Trakt Cesarski kierunek Fort “Waligóra” (400 m od hotelu w lewo)
Koniec trasy: Hotel “Zacisze”
Wejście: szlak (3 h 40 min) + szlak (2 h 40 min)
Zejście: szlak (1 h 30 min) + szlak (2 h 30 min) + szlak (2 h 20 min)

 

WIELKA RYCERZOWA – SCHRONISKO PTTK  (1226M.N.P.M.)

Szczyt położony w Beskidzie Żywieckim, należący do Grupy Wielkiej Raczy (po słowackiej stronie są to Kysucké Beskydy). Przez szczyt przebiega Wielki Europejski Dział Wodny (między zlewiskiem Bałtyku i Morza Czarnego) oraz granica polsko-słowacka.
Wielka Rycerzowa jest miejscem zbiegowym dla bocznego grzbietu, który przez Małą Rycerzową, Wiertalówkę, Kotarz i Muńcuł ciągnie się przez dolinę Soły, aż do Ujsół. W całości położony na terenie Polski.
Z samego szczytu poprzez widoki wycinkowe możemy obserwować panoramę Wielkiej Raczy, przysiółek w Rycerce Górnej oraz przy dobrej widoczności niektóre szczyty Małej Fatry.
Najlepsze widoki możemy podziwiać z Hali Rycerzowej, min. – widoczny jest Beskid Śląski, Lipowska, a nawet pasmo Babiej Góry.
Nazwa tego szczytu pochodzi od nazwy miejscowości Rycerka (obecnie Dolna i Górna), które kiedyś były najprawdopodobniej własnością rycerską.
Pod szczytami Rycerzowej znajduje się prawdziwe, górskie schronisko PTTK. Przyjemna, ciekawa trasa wypadowa 🙂

Warianty trasy:

  z Rycerki – przez Mładą Horę – do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia 4 h,

  z Soblówki do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia 1,5 h,

  z Soblówki do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia 1,5 h,

  z Soblówki (PKS) – przez Przysłop – później żółtym – do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia 2,5 h

  z Ujsoł (PKS) – przez Muńcuł – do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia 3 h

  z Glinki (PKS). Średni czas przejścia 2,5 h

Do wszystkich miejscowości dojazd z Hotelu Zacisze wynosi około 1h samochodem.

 

GÓRA ŻAR – WYCIECZKA SAMOCHODOWO – PIESZA  (761M.N.P.M)

Szczyt w Beskidzie Małym. Jego zachodnie stoki opadają do Jeziora Międzybrodzkiego, południowo-wschodnie do doliny potoku Isepnica.

Jedna z największych na świecie elektrowni szczytowo – pompowych, na której znajduje się sztuczny zbiornik wodny, mogący pomieścić 2,5 mln m³ wody, do którego tłoczy wodę z położonego o 440 m niżej jeziora. Woda spada do wnętrza Góry Żar i napędza turbiny elektrowni. Na szczyt góry można wjechać specjalną koleją linowo terenową z Międzybrodzia Żywieckiego, która powstała na torach dawnego wyciągu szybowcowego.

Długość trasy: 1 334 m
Poziom stacji dolnej: 454 m.n.p.m
Poziom stacji górnej: 785 m.n.p.m

Na szczyt prowadzi również droga asfaltowa oraz dwa szlaki turystyczne.

Góra Żar jest pięknym miejscem widokowym, gdzie podziwiać możemy panoramę Kotliny Żywieckiej, Jeziora Żywieckiego oraz szczyty Beskidu Żywieckiego i Śląskiego.

U podnóża góry w 1936 roku powstało lotnisko szybowcowe. Działa na jego terenie Górska Szkoła Szybowcowa oraz uprawiane jest paralotniarstwo (można samemu skorzystać z tych usług i wykupić sobie przelot – wymagana wcześniejsza rezerwacja :))

Dodatkowymi atrakcjami na Szczycie są: Park linowy, restauracje, szybkie hulajnogi zjazdowe, tor saneczkowy a w zimie wyciąg narciarski.

Dojazd i trasy:

Dojazd z Hotelu do Międzybrodzia Żywieckiego zajmuje ok 30 min (samochodem)

Po drodze możemy zatrzymać się na zaporze w Tresnej (punkt widokowy)

Żar (parking) – droga asfaltowa – Przełęcz Isepnicka – stoki Kiczery – Żar (zbiornik wodny). Czas przejścia: 2, 45h
Z parkingu na górę możemy również udać się wspomnianą wcześniej Koleją linową

Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Zapora Porąbka – Żar (zbiornik wodny) – Kiczera – Przełęcz Isepnicka – Cisowa Grapa – Wielka Cisowa Grapa – Przysłop Cisowy – Kocierz – Przełęcz Szeroka – Beskid – Błasiakówka – Przełęcz Kocierska. Czas przejścia: 4,05 h, ↓ 3,30 h

 

 

SKRZYCZNE (1257m.n.p.m.) -> MALINOWSKA SKAŁA (1152m.n.p.m.) -> BARANIA GÓRA (1220m.n.p.m.)

Skrzyczne oraz Barania Góra to dwa najwyższe szczyty w Beskidu Śląskiego. Idąc grzbietem, łączącym dwa wierzchołki, zobaczymy jeden z najpiękniejszych krajobrazów na tych terenach.

Trasę rozpocząć możemy z Hotelu Zacisze, musimy dostać się do Szczyrku, skąd wyruszymy na Skrzyczne. (dotarcie do Szczyrku samochodem – ok. 40min)

Skrzyczne wznosi się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry, odgałęziającym się od głównego pnia pasma w Malinowskiej Skale. Ramię to, które właściwie tworzy masyw Skrzycznego i Małego Skrzycznego, oddziela dolinę górnego toku Żylicy od Kotliny Żywieckiej.

Na szczycie Skrzycznego znajduje się zbudowane w 1933 roku schronisko PTTK oraz najbardziej charakterystyczny obiekt jakim jest 87-metrowy, biało-czerwony nadajnik RTV widoczna z wielu kilometrów. Jeden z nielicznych obiektów nadawczych w Polsce położonych na tak dużej wysokości.

Jest również basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, strzelnica (łuk, wiatrówka) i boisko. Można tam wjechać dwuodcinkowym wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku.

Proponowane warianty trasy:

Proponowane warianty trasy

 1. Początek trasy: Szczyrk ul. Myśliwska (kolej linowa Centralnego Ośrodka Sportu)
  Wejście: kolejka krzesełkowa
 2. Początek trasy: Szczyrk ul. Beskidzka/Myśliwska /Górska (przy Starej Karczmie)
  Wejście: szlak 1 h 30 min + szlak   45 min

Gdy już odpoczniemy, zachwycimy się widokami, ruszamy dalej w kierunku Baraniej Góry.

Wędrujemy w dół grzbietem w stronę Małego Skrzycznego, w terenie „otwartym”

Następnie bardziej na południe przełęczą otoczoną wyrębami.

Idąc szlakiem dochodzimy do Malinowej Skały. Ze Skrzycznego dojście zajmuje nam około 1h.

Kilkadziesiąt metrów za skałkami odbija w prawo czerwony szlak przez Malinów na Przełęcz Salmopolską.

Znaki zielone sprowadzają na przełęcz pomiędzy Malinowską Skałą i Zielonym Kopcem. W siodle przełęczy rozstaj szlaków, z prawej strony dochodzi niebieski, łącznikowy szlak z Malinowa, natomiast w lewo odbija żółty szlak do Lipowej.

Następuje teraz dłuższy odcinek zejścia, piaszczystą drogą. Podziwiać możemy rozległą panoramę Skrzycznego, Magurki Wiślanej oraz Baraniej Góry.

Przed pokonaniem niewielkiego wzniesienia – zwanego Gawlasi (1076m), z prawej strony dochodzi żółty szlak z Wisły przez Cieńków.

Przed nami kolejne podejście na Magurkę Wiślaną. Po pokonaniu szczytu spotkamy szlak schodzi w dół, gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym z Węgierskiej Górki.

Samo podejście na Baranią górę jest dosyć strome i wymaga wysiłku. Od Magurki Wiślanej zajmie nam około 1 h, natomiast zdecydowanie warto 😊

Droga powrotna jest zależna od nas lub od środku transportu, jakim się przemieszczamy.

Możemy wrócić tą samą trasą, wybrać dalszą wędrówkę lub z Baraniej Góry zejść do Hotelu Zacisze.

Odsyłamy wtedy do naszej trasy Hotel Zacisze <-> Barania Góra.

 

 

 

BARANIA GÓRA I POLANA PRZYSŁOP (1 220 m.n.p.m)

Szczyt w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska.

Góra leży na granicy powiatów cieszyńskiego i żywieckiego. Szczyt znajduje się na terenie miasta Wisła.

Na zachodnich stokach obszar źródliskowy Wisły: tam wypływają potoki źródłowe (Biała i Czarna Wisełka) – teren źródlisk jest chronionym obszarem. Zbocza porośnięte lasami jodłowo-bukowymi z domieszką jesionów, jaworów i świerków; stanowiska sztucznie wprowadzonych limb i kosodrzewiny.

Barania Góra – jest doskonałym punktem widokowym. Dodatkowo na jej szczycie znajduje się ogólnodostępna, stalowa wieża widokowa, oferując panoramę gór trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Widok z niej obejmuje: Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki z Babią Górą, Tatry, Góry Choczańskie, Małą Fatrę, Góry Strażowskie, Jaworniki i Beskid Śląsko-Morawski, a przy szczególnie dobrej widoczności nawet Jesioniki należące już do Sudetów.

Tuż poniżej szczytu, na polanie Przysłop pod Baranią Górą działa popularne wśród turystów schronisko PTTK. Zostało ono uruchomione w roku 1925, a obecny budynek powstał w latach 1973 – 1979 w miejsce dawnego, drewnianego, przeniesionego w 1985 r. do centrum Wisły. Obok schroniska działa również Ośrodek kultury turystyki górskiej PTTK, w którym prezentowane są zbiory m.in. na temat historii turystyki w Beskidzie Śląskim.

Polecane warianty drogi na Baranią Górę

 1. Długość całej trasy i czas przejścia: 24,91 km / 7 h 10 min

Początek trasy : ul.Trakt Cesarski kierunek Fort “Waligóra” (400 m od hotelu w lewo)

Koniec trasy: Hotel “Zacisze”

Wejście: szlak   4 h 35 min

Zejście: szlak   ( 1 h 05 min) + szlak    (2 h 20 min)

 

 1. Długość całej trasy i czas przejścia: 17,43 km / 5 h

(dojazd do miejscowości Kamesznica)

Początek trasy : Kamesznica PKS

Koniec trasy: Kamesznica Górna

Wejście: szlak 3 h

Zejście: szlak  // (30 min Schronisko PTTK na Przysłopie ) + szlak/(30 min) + szlak ( 1 h)

 

KONTAKT

Adres

ul. Turystyczna 1,

34-350 Cisiec

(obok Wegierskiej Górki)

KONTAKT