Gmina Węgierska Górka jest doskonałą bazą wypadową do rozmaitych wycieczek górskich o różnym stopniu zaawansowania.
Możemy udać się w piękne miejsca, podziwiać krajobrazy i cieszyć się bliskim spotkaniem z naturą 🙂
Polecamy kilka miejsc:
HALA BORACZA – SCHRONISKO PTTK
Hala pasterska położona w Beskidzie Żywieckim w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki, pomiędzy szczytem Prusowa (1010 m) a wierzchołkiem 998 m na północno-zachodnim grzbiecie Radykalnego Wierchu. Hala zajmuje siodło tej przełęczy, opada też dość nisko w północno-wschodnim kierunku do doliny Żabniczanki i w zachodnim do doliny Milowskiego Potoku.
Na hali znajduje się niewielkie osiedle należące administracyjnie do Żabnicy oraz schronisko PTTK na Hali Boraczej. Zostało wybudowane w 1928 przez żydowską organizację sportową „Makkabi”. Odbudowane w 1932 po pożarze (według innej wersji wybudowano nowy obiekt, gdyż stary był za mały), w okresie okupacji częściowo splądrowane przez Niemców, następnie opuszczone. Od 1946 ponownie udostępnione turystom. W latach 1968-1970 przeszło generalny remont. Jesienią 2008 r. elewacja schroniska została wymieniona na drewnianą.
Najprostszą i najkrótszą drogą, prowadzącą na Halę Boraczą (ok 1h) jest szlak Czarny ze Skałki w Żabnicy. Dojazd z Hotelu do Żabnicy to ok. 15 minut samochodem.
Wycieczka na Halę Boraczą to jedna ze spokojnych i łatwych tras Beskidu Żywieckiego. Możemy tutaj napawać się pięknem regionu, oraz skorzystać z gościnności schroniska, a przede wszystkim ulżyć podniebieniu: skosztować wielkich i pysznych jagodzianek, z których to schronisko słynie. Ponieważ jest to jedno z najniżej położonych schronisk, a dojazd do niego samochodem nie stanowi większego problemu dla miejscowej ludności, odbywają się tam liczne imprezy o tematyce górskiej: Wierchowe granie, akcja „Moje silne drzewo”, Bieg Gazdy, Święto konia turystycznego, Hubertus (impreza kół łowieckich) oraz wiele innych ciekawych imprez regionalnych.
Hala Boracza to również jeden z lepszych punktów wypadowych w okoliczne pasma górskie, takie jak: Romanka, Lipowska, Rysianka, Redykalny Wierch, Pilsko.
Trudniejsze i dłuższe warianty trasy na Boraczą:
- Długość całej trasy i czas przejścia: 19,2 km / 5h 45 min
Początek trasy : Hotel “Zacisze”
Koniec trasy: Hotel “Zacisze”
Wejście: szlak (40 min) + szlak (2 h 30 min) |
Zejście: szlak (2 h) +szlak (35 min) - Długość całej trasy i czas przejścia: 16,5 km / 5 h 05 min
Początek trasy : Milówka
Koniec trasy: Hotel “Zacisze”
Wejście: szlak (2 h 30 min)
Zejście: szlak (2 h) +szlak (35 min)
RYSIANKA (1 322 m.n.p.m)
Szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Rysianka jest zwornikiem dla trzech grzbietów. Grzbietem południowo-wschodnim, poprzez nienazwaną przełęcz łączy się z Trzema Kopcami w Grupie Pilska, poprzez przełęcz Pawlusia odbiega od niej grzbiet Romanki, a w południowo-zachodnim biegnie grzbiet do Redykalnego Wierchu. Mająca trzy grzbiety Rysianka wznosi się więc nad trzema dolinami potoków: Żabniczanka, Bystra i Sopotnia.
Przed wejściem na szczyt mijamy dwie polany: hala Koziorka (tuż pod szczytem od strony północnej) oraz hala Rysianka (duża i widowiskowa, tuż pod wierzchołkiem)
To właśnie na Hali Rysianka możemy odwiedzić schronisko PTTK, posilić się i odpocząć podziwiając piękne widoki.
Link do schroniska:
http://www.rysianka.vot.pl/rysianka/web/index.php
Wiosną na rozległej hali możemy spotkać kwitną krokusy.
Wytrwali miłośnicy przyrody spotkają tutaj również wiele innych rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Proponowane warianty tras:
Na początku została przedstawiona mapka, skąd oraz jakimi szlakami można się udać na Rysiankę (kilka opcji), nasza propozycje:
Węgierska Górka – Abrahamów – hala Słowianka – hala Pawlusia – schronisko PTTK na Hali Rysiance – czas przejścia ok 5,5h (ok 16 km)
Można również dojechać do Żabnicy Skałki i stamtąd udać się na Halę Boraczą następnie na Rysiankę i wrócić tą samą trasą – czas przejścia ok 5 h (ok. 14 km) + powrót do Węgierskiej Górki
Milówka (wyjście) – schronisko PTTK na Hali Boraczej – Lipowski Wierch – schronisko PTTK na Hali Rysiance – Żabnica-Skałka – czas przejścia ok 5,5h (ok. 14 km) + (dojazd lub dojście do Węgierskiej Górki)
HALA LIPOWSKA (1 324 M.N.P.M.)
Rozległa polana na południowo-wschodnim stoku Lipowskiego Wierchu, na obszarze Żywieckiego Parku Krajobrazowego.
Kiedyś użytkowana pastersko, stąd tradycyjna nazwa „hali”, niemająca jednak nic wspólnego z halą jako piętrem roślinnym w górach. Poniżej dolnego, południowo-wschodniego krańca Hali Lipowskiej znajduje się druga, przylegająca do niej polana – Toczysko. Obecnie obydwie te polany obejmuje się wspólną nazwą Hala Lipowska.
Z polany podziwiać możemy doskonałe widoki, między innymi Tatr, Małej Fatry oraz Beskidu Żywieckiego.
Na Hali znajduje się schronisko PTTK (1 290 m.n.p.m), idealne na przerwę w trasie i wypoczynek. Wybudowane zostało w latach 30tych XX wieku.
Proponowane trasy:
Z Hali Boraczej: 2h ↓ 1,30h / dojazd do Żabnicy (ok 15 min) oraz wejście na Halę Boraczą ok 1h
Z Rajczy przez Halę Redykalną: 3,20h ↓ 2,50h / dojazd do Rajczy ok 20 min
Z Hali Rysianki: 0,15h, ↓ 0,15h
SŁOWIANKA (856M.N.P.M)
Doskonałe miejsce wypadowe. Słowianka to wprost wymarzone miejsce dla ludzi w każdym wieku, z pięknymi widokami i łatwą trasą.
Schronisko malowniczo położone w Beskidzie Żywieckim na Hali “Słowianka” z którego rozpościera się widok na Masyw Romanki. W otoczeniu lasy świerkowo – bukowo – jodłowe z runem leśnym bogatym w wiele gatunków roślin.
Ciekawy, górski krajobraz, bujna roślinność, czynią tę najbardziej dziewiczą okolicę doskonałym miejscem wypoczynku. Słowianka leży na splocie wytyczonych górskich tras rowerowych. Jest to miejsce widokowe z niepowtarzalną panoramą na Romankę, Halę Pawlusią i Rysiankę.
Ze Słowianki można zaplanować dalsze wycieczki, ponieważ jest doskonałym węzłem łączonymi różne trasy górskie 🙂
- Romanka (1366 m n.p.m.) ok. 1,5 godz.
- Rysianka (1322 m n.p.m.) ok. 2,25 godz.
- Lipowska (1324 m n.p.m.) ok. 2,5 godz.
- Trzy Kopce (1216 m n.p.m.) ok. 3 godz.
- Pilsko (1557 m n.p.m.) ok.4,5 godz.
- Hala Boracza ok. 1,5 godz.
- Żabnica Skałka ok. 45 min.
- Węgierska Górka ok. 2 godz.
Proponowane trasy:
czarny: Żabnica Skałka – Hala Słowianka (wejście ok 1,15 h) + zejście lub dalej Stacja Turystyczna Słowianka – Hala Słowianka – Hala Majerkowa – Romanka: 2,5h szlak:
czerwony: Węgierska Górka – Abrahamów – hala Słowianka – hala Pawlusia – Hala Rysianka (Główny Szlak Beskidzki)
szlak rowerowy: Żabnica – hala Słowianka – Cięcina – Żabnica.
Link do stacji turystycznej:
http://www.slowianka.beskidy.info.pl/
Słowianka
Romanka
SKRZYCZNE – SCHRONISKO PTTK (1 257m.n.p.m.)
Najwyższy szczyt w grupie górskiej Beskidu Śląskiego w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich w Polsce. Jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Skrzyczne należy do Korony Gór Polski.
Skrzyczne wznosi się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry, odgałęziającym się od głównego pnia pasma w Malinowskiej Skale. Ramię to, które właściwie tworzy masyw Skrzycznego i Małego Skrzycznego, oddziela dolinę górnego toku Żylicy od Kotliny Żywieckiej.
Na szczycie Skrzycznego znajduje się zbudowane w 1933 roku schronisko PTTK oraz najbardziej charakterystyczny obiekt jakim jest 87-metrowy, biało-czerwony nadajnik RTV widoczna z wielu kilometrów. Jeden z nielicznych obiektów nadawczych w Polsce położonych na tak dużej wysokości.
Jest również basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, strzelnica (łuk, wiatrówka) i boisko. Można tam wjechać dwuodcinkowym wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku.
Na zboczach Skrzycznego znajduje się ponad 20 jaskiń. Największą jest Jaskinia Pajęcza, położona w rejonie hali Jaworzyna na wysokości ok. 1075 m n.p.m. Długość jej korytarzy wynosi 61 m. W zimie na Skrzycznem działa również jeden z największych i najpopularniejszych w Polsce kompleksów narciarskich. W jego skład wchodzą liczne trasy zjazdowe (w tym trasa FIS), wyciągi orczykowe oraz trasy narciarstwa biegowego. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i zebrać się w sobie aby na własne oczy odkryć piękno i uroki pobliskiego masywu Skrzycznego.
Wycieczka na Skrzyczne to niewątpliwie Szczyt zachęcający każdego turystę. Turystę z kondycją słabą, dobrą jak też dla prawdziwych piechurów.
Ciekawostka:
Nazwa góry (Skrzyczne lub Skrzecznia) ma pochodzić od skrzeczenia żab, które w wielkiej ilości zamieszkiwały staw, kiedyś istniejący podobno w kotle (rzekomo polodowcowym) między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.
Proponowane warianty trasy:
1. Długość całej trasy i czas przejścia: 3,70 km / 1 h 30 min + (wjazd kolejką)
Początek trasy : Szczyrk ul.Myśliwska (kolej linowa Centralnego Ośrodka Sportu)
Koniec trasy: Szczyrk ul.Beskidzka/Myśliwska /Górska (przy Starej Karczmie)
Wejście: kolejka krzesełkowa
Zejście: szlak (30 min) + szlak (1 h)
Uwaga: Podczas powrotu przy dojściu do ul.Uzdrowiskowej zostawiamy szlak niebieski i kierujemy się lewo w kierunku kolejki krzesełkowej (naszego pojazdu), to odcinek 350 m
(ok 4 min marszu).
2. Długość całej trasy i czas przejścia: 9,6 km / 3 h 45 min
Początek trasy : Szczyrk ul.Beskidzka/Myśliwska /Górska (przy Starej Karczmie)
Koniec trasy: Szczyrk ul.Beskidzka/Myśliwska /Górska (przy Starej Karczmie)
Wejście: szlak 1 h 30 min + szlak 45 min
Zejście: szlak (30 min) + szlak (20 min) + szlak (40 min)
3. Długość całej trasy i czas przejścia: 38,4 km / 12 h 40 min
Początek trasy : ul.Trakt Cesarski kierunek Fort “Waligóra” (400 m od hotelu w lewo)
Koniec trasy: Hotel “Zacisze”
Wejście: szlak (3 h 40 min) + szlak (2 h 40 min)
Zejście: szlak (1 h 30 min) + szlak (2 h 30 min) + szlak (2 h 20 min)
WIELKA RYCERZOWA – SCHRONISKO PTTK (1226M.N.P.M.)
Szczyt położony w Beskidzie Żywieckim, należący do Grupy Wielkiej Raczy (po słowackiej stronie są to Kysucké Beskydy). Przez szczyt przebiega Wielki Europejski Dział Wodny (między zlewiskiem Bałtyku i Morza Czarnego) oraz granica polsko-słowacka.
Wielka Rycerzowa jest miejscem zbiegowym dla bocznego grzbietu, który przez Małą Rycerzową, Wiertalówkę, Kotarz i Muńcuł ciągnie się przez dolinę Soły, aż do Ujsół. W całości położony na terenie Polski.
Z samego szczytu poprzez widoki wycinkowe możemy obserwować panoramę Wielkiej Raczy, przysiółek w Rycerce Górnej oraz przy dobrej widoczności niektóre szczyty Małej Fatry.
Najlepsze widoki możemy podziwiać z Hali Rycerzowej, min. – widoczny jest Beskid Śląski, Lipowska, a nawet pasmo Babiej Góry.
Nazwa tego szczytu pochodzi od nazwy miejscowości Rycerka (obecnie Dolna i Górna), które kiedyś były najprawdopodobniej własnością rycerską.
Pod szczytami Rycerzowej znajduje się prawdziwe, górskie schronisko PTTK. Przyjemna, ciekawa trasa wypadowa 🙂
Warianty trasy:
z Rycerki – przez Mładą Horę – do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia 4 h,
z Soblówki do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia 1,5 h,
z Soblówki do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia 1,5 h,
z Soblówki (PKS) – przez Przysłop – później żółtym – do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia 2,5 h
z Ujsoł (PKS) – przez Muńcuł – do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia 3 h
z Glinki (PKS). Średni czas przejścia 2,5 h
Do wszystkich miejscowości dojazd z Hotelu Zacisze wynosi około 1h samochodem.
GÓRA ŻAR – WYCIECZKA SAMOCHODOWO – PIESZA (761M.N.P.M)
Szczyt w Beskidzie Małym. Jego zachodnie stoki opadają do Jeziora Międzybrodzkiego, południowo-wschodnie do doliny potoku Isepnica.
Jedna z największych na świecie elektrowni szczytowo – pompowych, na której znajduje się sztuczny zbiornik wodny, mogący pomieścić 2,5 mln m³ wody, do którego tłoczy wodę z położonego o 440 m niżej jeziora. Woda spada do wnętrza Góry Żar i napędza turbiny elektrowni. Na szczyt góry można wjechać specjalną koleją linowo terenową z Międzybrodzia Żywieckiego, która powstała na torach dawnego wyciągu szybowcowego.
Długość trasy: 1 334 m
Poziom stacji dolnej: 454 m.n.p.m
Poziom stacji górnej: 785 m.n.p.m
Na szczyt prowadzi również droga asfaltowa oraz dwa szlaki turystyczne.
Góra Żar jest pięknym miejscem widokowym, gdzie podziwiać możemy panoramę Kotliny Żywieckiej, Jeziora Żywieckiego oraz szczyty Beskidu Żywieckiego i Śląskiego.
U podnóża góry w 1936 roku powstało lotnisko szybowcowe. Działa na jego terenie Górska Szkoła Szybowcowa oraz uprawiane jest paralotniarstwo (można samemu skorzystać z tych usług i wykupić sobie przelot – wymagana wcześniejsza rezerwacja :))
Dodatkowymi atrakcjami na Szczycie są: Park linowy, restauracje, szybkie hulajnogi zjazdowe, tor saneczkowy a w zimie wyciąg narciarski.
Dojazd i trasy:
Dojazd z Hotelu do Międzybrodzia Żywieckiego zajmuje ok 30 min (samochodem)
Po drodze możemy zatrzymać się na zaporze w Tresnej (punkt widokowy)
Żar (parking) – droga asfaltowa – Przełęcz Isepnicka – stoki Kiczery – Żar (zbiornik wodny). Czas przejścia: 2, 45h
Z parkingu na górę możemy również udać się wspomnianą wcześniej Koleją linową
Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Zapora Porąbka – Żar (zbiornik wodny) – Kiczera – Przełęcz Isepnicka – Cisowa Grapa – Wielka Cisowa Grapa – Przysłop Cisowy – Kocierz – Przełęcz Szeroka – Beskid – Błasiakówka – Przełęcz Kocierska. Czas przejścia: 4,05 h, ↓ 3,30 h
SKRZYCZNE (1257m.n.p.m.) -> MALINOWSKA SKAŁA (1152m.n.p.m.) -> BARANIA GÓRA (1220m.n.p.m.)
Skrzyczne oraz Barania Góra to dwa najwyższe szczyty w Beskidu Śląskiego. Idąc grzbietem, łączącym dwa wierzchołki, zobaczymy jeden z najpiękniejszych krajobrazów na tych terenach.
Trasę rozpocząć możemy z Hotelu Zacisze, musimy dostać się do Szczyrku, skąd wyruszymy na Skrzyczne. (dotarcie do Szczyrku samochodem – ok. 40min)
Skrzyczne wznosi się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry, odgałęziającym się od głównego pnia pasma w Malinowskiej Skale. Ramię to, które właściwie tworzy masyw Skrzycznego i Małego Skrzycznego, oddziela dolinę górnego toku Żylicy od Kotliny Żywieckiej.
Na szczycie Skrzycznego znajduje się zbudowane w 1933 roku schronisko PTTK oraz najbardziej charakterystyczny obiekt jakim jest 87-metrowy, biało-czerwony nadajnik RTV widoczna z wielu kilometrów. Jeden z nielicznych obiektów nadawczych w Polsce położonych na tak dużej wysokości.
Jest również basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, strzelnica (łuk, wiatrówka) i boisko. Można tam wjechać dwuodcinkowym wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku.
Proponowane warianty trasy:
Proponowane warianty trasy
- Początek trasy: Szczyrk ul. Myśliwska (kolej linowa Centralnego Ośrodka Sportu)
Wejście: kolejka krzesełkowa - Początek trasy: Szczyrk ul. Beskidzka/Myśliwska /Górska (przy Starej Karczmie)
Wejście: szlak 1 h 30 min + szlak 45 min
Gdy już odpoczniemy, zachwycimy się widokami, ruszamy dalej w kierunku Baraniej Góry.
Wędrujemy w dół grzbietem w stronę Małego Skrzycznego, w terenie „otwartym”
Następnie bardziej na południe przełęczą otoczoną wyrębami.
Idąc szlakiem dochodzimy do Malinowej Skały. Ze Skrzycznego dojście zajmuje nam około 1h.
Kilkadziesiąt metrów za skałkami odbija w prawo czerwony szlak przez Malinów na Przełęcz Salmopolską.
Znaki zielone sprowadzają na przełęcz pomiędzy Malinowską Skałą i Zielonym Kopcem. W siodle przełęczy rozstaj szlaków, z prawej strony dochodzi niebieski, łącznikowy szlak z Malinowa, natomiast w lewo odbija żółty szlak do Lipowej.
Następuje teraz dłuższy odcinek zejścia, piaszczystą drogą. Podziwiać możemy rozległą panoramę Skrzycznego, Magurki Wiślanej oraz Baraniej Góry.
Przed pokonaniem niewielkiego wzniesienia – zwanego Gawlasi (1076m), z prawej strony dochodzi żółty szlak z Wisły przez Cieńków.
Przed nami kolejne podejście na Magurkę Wiślaną. Po pokonaniu szczytu spotkamy szlak schodzi w dół, gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym z Węgierskiej Górki.
Samo podejście na Baranią górę jest dosyć strome i wymaga wysiłku. Od Magurki Wiślanej zajmie nam około 1 h, natomiast zdecydowanie warto 😊
Droga powrotna jest zależna od nas lub od środku transportu, jakim się przemieszczamy.
Możemy wrócić tą samą trasą, wybrać dalszą wędrówkę lub z Baraniej Góry zejść do Hotelu Zacisze.
Odsyłamy wtedy do naszej trasy Hotel Zacisze <-> Barania Góra.
BARANIA GÓRA I POLANA PRZYSŁOP (1 220 m.n.p.m)
Szczyt w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska.
Góra leży na granicy powiatów cieszyńskiego i żywieckiego. Szczyt znajduje się na terenie miasta Wisła.
Na zachodnich stokach obszar źródliskowy Wisły: tam wypływają potoki źródłowe (Biała i Czarna Wisełka) – teren źródlisk jest chronionym obszarem. Zbocza porośnięte lasami jodłowo-bukowymi z domieszką jesionów, jaworów i świerków; stanowiska sztucznie wprowadzonych limb i kosodrzewiny.
Barania Góra – jest doskonałym punktem widokowym. Dodatkowo na jej szczycie znajduje się ogólnodostępna, stalowa wieża widokowa, oferując panoramę gór trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Widok z niej obejmuje: Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki z Babią Górą, Tatry, Góry Choczańskie, Małą Fatrę, Góry Strażowskie, Jaworniki i Beskid Śląsko-Morawski, a przy szczególnie dobrej widoczności nawet Jesioniki należące już do Sudetów.
Tuż poniżej szczytu, na polanie Przysłop pod Baranią Górą działa popularne wśród turystów schronisko PTTK. Zostało ono uruchomione w roku 1925, a obecny budynek powstał w latach 1973 – 1979 w miejsce dawnego, drewnianego, przeniesionego w 1985 r. do centrum Wisły. Obok schroniska działa również Ośrodek kultury turystyki górskiej PTTK, w którym prezentowane są zbiory m.in. na temat historii turystyki w Beskidzie Śląskim.
Polecane warianty drogi na Baranią Górę
- Długość całej trasy i czas przejścia: 24,91 km / 7 h 10 min
Początek trasy : ul.Trakt Cesarski kierunek Fort “Waligóra” (400 m od hotelu w lewo)
Koniec trasy: Hotel “Zacisze”
Zejście: szlak ( 1 h 05 min) + szlak (2 h 20 min)
- Długość całej trasy i czas przejścia: 17,43 km / 5 h
(dojazd do miejscowości Kamesznica)
Początek trasy : Kamesznica PKS
Koniec trasy: Kamesznica Górna
Zejście: szlak // / (30 min Schronisko PTTK na Przysłopie ) + szlak/ / (30 min) + szlak ( 1 h)