Warte zobaczenia w Węgierskiej Górce

Bulwary nad Sołą

Amfiteatr

Kładka nad sołą

Forty w okolicy

Forty obronne z II Wojny Światowej wybudowane na terenie gminy Węgierska Górka w 1939 roku. Schrony bojowe: „WĘDROWIEC”, „WALIGÓRA”, „WĄWÓZ”, „WŁÓCZĘGA” i „WYRWIDĄB” , są przykładami polskich budowli fortecznych. Węgierska Górka zasłynęła bohaterską obroną w czasie kampanii wrześniowej 1939 r.

Fort “WĘDROWIEC”

to pomnik pamięci narodowej , w którym mieści się utworzone w roku 1993 muzeum. Muzeum jest czynne w okresach wakacyjnych, można je odwiedzić i poznać historię bohaterskiej obrony.

Fort “WALIGÓRA”

znajduje się w pobliżu czerwonego szlaku na Baranią Górę i łatwo do niego dotrzeć. Zobaczyć tu można ślady po kulach, znajdujące się na ścianach fortu. Ogromne wrażenie robi już sama bryła tej fortyfikacji.

Fort “WĄWÓZ”

który został zdobyty przez wojska niemieckie. Jeszcze we wrześniu 1939 roku „WĄWÓZ” wysadzili niemieccy saperzy. Mimo zniszczeń jakich już dokonał czas i wojna spora część obiektu tego ocalała. Fort znajduje się około 1km od fortu „WĘDROWIEC” w kierunku na Żabnicę.

Fort „WŁÓCZĘGA”

wybudowany na wschodnich zboczach góry Glinne, około 100 metrów na południe od „WALIGÓRY”

Fort „WYRWIDĄB”

wybudowany na tym samym wzgórzu co „WĄWÓZ”, kilkadziesiąt metrów od niego w części najwyższej wzgórza. Obiekt do dnia wybuchu wojny nie został ukończony, podczas walk obronnych mógł służyć jedynie jako schron bierny.

Kościoły w okolicy

Kościół p.w. M. B. Częstochowskiej w Żabnicy

4,7 km od Hotelu,
~ 1 godzinka piechotą

Kościół rzymskokatolicki pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

3,5 km od Hotelu, ~ 45 min piechotą

Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbe w Ciścu

2,4 km od Hotelu,
~ 30 min piechotą

Kościół Rzymskokatolicki Pw. Przemienienia Pańskiego

2,9 km od Hotelu,
~ 35 min piechotą

KONTAKT

Adres

ul. Turystyczna 1,

34-350 Cisiec

(obok Wegierskiej Górki)

KONTAKT